Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24603)

Познати актери во новата зомби-комедија на Џим Џармуш

Славниот режисер Џим Џармуш во моментот работи на филмот „Тато нема да умре“, комичен зомби-хорор. Она што го прави единствен овој филм е спектакуларната...

Принцот Хари и Меган влегоа во „Гинисовата книга на рекорди“

Британската кралска двојка, принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, успеаја да соберат милион следбеници на заедничкиот профил на Инстаграм, побрзо од кој било...

Дамбо нѐ носи во светот на шармантната фантазија

„Дамбо“ доби нова верзија. Филмот го режираше Тим Бартон, а освен слончето, во филмот се појавува интересна актерска постава Жанр: фантазија, семеен филм Режија: Тим Бартон Сценарио:...

Натали Портман – астронаутка што ја губи врската со стварноста

Објавен е првиот трејлер за научнофантастичната драма „Луси на небото“, во која главната улога ја толкува фантастичната Натали Портман. Новото филмско остварување на режисерот...

„Жените и фотографијата“ во Крива Паланка

Во Центарот за култура - Крива Паланка во следните две седмици ќе биде поставена изложбата на фотографии „Жените и фотографијата“. Станува збор за шеста...

Журка за вечно младите во „Борис Трајковски“

Милорад Цаиќ-Цајо, менаџер и организатор на разни забави и манифестации, лик без кој не можеше да се замисли ноќниот живот на Скопје во 1980-тите...

Ученици и наставници од Грција, Малта и од Шпанија гости на...

Основно училиште „Мирче Ацев“ во скопската општина Ѓорче Петров деновиве им е домаќин на 18 наставници и ученици од Грција, Шпанија и од Малта,...

„Од кујната на Масин“ – изложба во „Акантус

Изложба под наслов „Од кујната на Масин“, на која ќе бидат презентирани слики и скулптури од познатиот ликовен уметник Миро Масин, ќе биде отворена...

Започнува Неделата на унгарската култура

Со отворањето на изложбата „Модерни трендови во унгарската фотографија“, вечерва, во 20 часот, во „Мала станица“ при Националната галерија, во соработка со Амбасадата на...

Петмина уапсени за трговија со органи

Пет лица од една приватна клиника во Косово се уапсени под сомнение дека извршиле незаконски трансплантации и тргувале со човечки органи, соопшти косовската полиција....