Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24602)

Дефиле на олдтајмери

Македонскиот клуб „Пежо 404“, во рамките на одбележувањето на Денот на „пежо“, денеска низ скопските улици вторпат организира дефиле на „олдтајмери“. - Со желба и...

Лени Кравиц доаѓа во Скопје со најсовремена продукција

На речиси еден месец пред одржувањето на големиот концерт на Лени Кравиц во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во рамките на светската турнеја, продукцијата...

Макфестовската „Мерак песна“ на Бисера меѓу најголемите хитови

Двете најголеми дискографски куќи во регионот, „Југотон Кроација рекордс“ и „ПГП РТС“, објавија компакт-диск на легендарната Бисера Велетанлиќ, на кој се наоѓаат 20 нејзини...

Да не се заборави народното творештво

Елизабета Наумческа, ликовна уметница Ликовната уметница Елизабета Наумческа по подолга пауза се претстави со трета самостојна изложба со 25 слики, реализирани во два циклуса -...

Во Белград промовирана „Шума“ од Сашо Огненовски

Промоција на книгата поезија „Шума“ на македонскиот автор Сашо Огненовски, во издание на книгоиздателството „Силсонс“, се одржа во библиотеката „Милутин Боји“ во Белград, под...

Љубов на прв автограм

Шпанскиот пијанист и композитор Исак Албениц (1860-1909) бил исклучително талентиран и уште како дете се вивнал во редот на славните. На деветгодишна возраст веќе...

Претставата „Идентитети“ го отвора годинашниот „Танц-фест“

Отворањето на 15-то јубилејно издание на „Танц-фест“ ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во македонскиот народен театар со премиера на „Идентитети“ - најновата...

Српската средна класа не сака ваква власт и опозиција

Граѓаните во Србија што со месеци протестираат низ повеќе градови немаат доверба во опозициските партии, а не ја сакаат ни актуелната власт. Ова е...

Вработените во јавниот сектор се закануваат со генерален штрајк

Доколку надлежните не покажат слух за нивните синдикални барања, вработените во образованието, детската заштита, науката, културата, судството, јавните претпријатија... по изборите ќе штрајкуваат Ако Владата...

Медиумите ги фатија „среќните моменти“ од посетата на Ципрас

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови...