Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24571)

Кампања на „Егзит“ против говорот на омраза во регионот

Поведена е голема регионална општествена кампања „Сподели љубов“ чии носители доаѓаат од Задар, Нови Сад и од Сараево, а се очекува кон неа набргу...

Макетарството станува популарно хоби

По шести пат во Домот на АРМ ќе се одржат изложба и натпревар на макети, диорами и минијатури Макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од...

Грендмастер Флеш во „Станица 26“

Култната музичка фигура Грендмастер Флеш, некогашниот лидер на историскиот хип-хоп бенд „Грендмастер флеш анд д фуриус фајв“, ќе настапи првпат во Скопје, вечерва, со...

Гитаристот Стефан Петановски издаде деби-албум

Младиот македонски гитарист и композитор Стефан Петановски неодамна го издаде својот прв соло-албум, насловен „Architect of Reality“, кој содржи 12 песни, од кои 10...

Брисел се оддалечува од балканската пролет

Процесот на дестабилизација на Балканот, преку протестите во неколку земји, во голем дел е последица на регионалното слабеење на влијанието на ЕУ Нема балканска пролет,...

Исчезнуваат земјоделските семејства и нивните вештини

Земјоделските семејства како своевидна класа во општеството се губат со голема брзина. Сѐ повеќе земјоделци се пензионираат без наследници, со што во неповрат одат...

Сѐ потешко се наоѓа квалификуван кадар

Потребата за квалификуван кадар ги натера стопанствениците сами да иницираат промени во образовниот систем и да се заложат за регулирање на пазарот на трудот...

МПЦ чека глас од Вселенската патријаршија

Односите меѓу Македонската православната црква-Охридска архиепископија и Вселенската патријаршија не биле анализирани од владиците на МПЦ на вчерашната синодска седница, а по последното интервју...

Температурните осцилации донесоа несвестица и главоболки

Несвестица, покачен или намален крвен притисок, главоболки, вртоглавици, повраќање, се само некои од симптомите на кои се жалат граѓаните како последица на доста променливото...

Стратегиско воено партнерство со Грција

Се најавува ли можност Македонија и Грција воено да соработуваат по три декади заладени безбедносни релации, поради спорот за името, и дали таа соработка...