Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24562)

Му се ближи крајот на проширувањето на Алијансата

Три држави во моментот сакаат да му се приклучат на НАТО, Босна, Грузија и Украина, но по Македонија се очекува да има голема пауза...

Дона Самер – најголемата дива на дискомузиката

Во почетокот на седмата деценија на минатиот век се појавува и се развива еден неверојатен феномен, ноќните клубови што популарно се наречени дискоклубови. Тоа...

Балетот „Ана Каренина“ на сцената на МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски ќе се одигра на сцената на МОБ, на 22...

Проектот „Светот на Биби“ промовиран на „Кидскрин самит“ во Мајами

Проектот „Светот на Биби“ деновиве беше промовиран на „Кидскрин самит“, најголемиот настан посветен на детската забавна индустрија во САД. Настанот се одржа во Мајами,...

Одењето во кино младите не го сметаат веќе за церемонијал

Златко Ѓелески, автор и филмски проследувач Златко Ѓелески е писател, филмски, музички и книжевен критичар (1986 г. Битола). Во 2010 година дипломира на Катедрата за...

Излезе книга за Ленин од Славој Жижек

Издавачката куќа „Везилка 2011“ ја објави новата книга на познатиот словенечки филозоф Славој Жижек - „Ленин 2017 - сеќавање, повторување и разработка“. - Оригиналноста и...

Прилепски театар со „Пиреј“ одбележува 69 години

В понеделник од 19.30 часот со прикажувањето на претставата „Пиреј“ од Петре. М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, театарот „Војдан Чернодрински“ ќе одбележи...

Карановиќ: Политичарите мислат дека само тие работат

Актерката Мирјана Карановиќ во Сараево ги коментираше протестите во регионот: „Мислам дека протестите се добри и интересни двигатели на човечките акции, да чувствуваш бес...

Мини-реконструкција на грчката влада

Досегашниот алтернативен министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, е именуван за нов шеф на грчката дипломатија, соопшти портпаролот на Владата во Атина...

Ѓукановиќ не размислува да поднесе оставка

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој во последните месеци се најде на удар на тешки обвинувања од некогашниот негов пријател, советник и соработник Душко Кнежевиќ,...