Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24562)

Осветлувањето – важен елемент во ентериерот

Функционалната улога на осветлувањето е исклучително важна. Правилно осветлениот простор во кој се работи или престојува, помага во извршувањето на сите активности. Тоа особено доаѓа...

Динамо по 49 години даде гол во нокаут-фаза!

Во Лига Европа (ЛЕ) се одиграа првите мечеви од шеснаесетфиналната рунда на кои фаворитите, со мали исклучоци, стигнаа до посакуваните резултати. Тимовите на македонските...

Започнуваат одбојкарските возбудувања

Одбојката повторно е во фокусот на интересирањето на македонската спортска јавност, најмногу поради фактот што машката репрезентација обезбеди пласман на финалниот дел од Европското...

Нов повик да им се забрани на децата фудбалери да удираат...

Мејсон, поранешен фудбалер на Тотенхем, Хал и репрезентативец на Англија, кој поради скршеница на черепот предвреме ја заврши својата кариера, предлага децата под 11...

Каратистите во Дубаи по нови олимписки бодови

Вкупно 14 македонски натпреварувачи (13 во борби и еден во кати), ќе се натпреваруваат викендов во Дубаи (ОАЕ), на вториот од предвидените седум турнири...

Отворањето и затворањето на Игрите 2020 поскапеа за 40 отсто

Трошоците за церемонијата на отворањето и на затворањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020 во Токио, пораснаа за 40 насто од првичните пресметки, соопштија...

Влхова светска првенка во велеслалом, Шифрин само „бронзена“

Причините за неуспехот на Шифрин, олимписката шампионка во оваа дисциплина од Пјонгчанг 2018-та, е меката патека поради дождот, топлото време и силниот ветар, но...

Со 30 примени гола Веспрем паѓа во Скопје?

Кога Веспрем годинава победувал на гости, просекот на дадени голови по меч изнесувал 29,3 (вкупно 88 на три средби), а на примени 29 (82) Ракометарите...

НАТО испраќа силна порака со приемот на Македонија

Македонија можеби не изгледа како важна нова членка на НАТО, но со нејзиниот прием се затвора уште еден простор што некогаш беше во периферијата...

На Трамп не му треба Македонија во Алијансата

Нема никаква цел да се прими малата држава со слаб буџет во воениот сојуз, смета Бершидски, главен уредник на рускиот весник „Ведомости“ Леонид Бершидски Северна Македонија...