Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24554)

Иднината на модата е одржлива

Атинската фондација „Оназис стеги“, во соработка со „Британски совет“, организира дводневна програма во културниот центар „Оназис стеги“ во Атина, со присуство на интернационални гости,...

Со спотот за „Време“ Дани го најавува мартовскиот концерт

Наградената макфестовска тема на Дани, „Време“, во која се опишани десетици години живот доби своја видеоприказна. Оваа моќна балада е дело на докажаниот авторски...

„Фиќо“ со електричен мотор за спас од загадениот воздух

Следејќи ги светските трендови, каде што електричниот погон зема сѐ поголем замав, група ентузијасти од Скопје, здружени во „ББ класик карс“, конструираа македонски електричен...

Лебед

Оксана Бајул, олимписка победничка во уметничко лизгање од 1994 година, за својот ревијален настап во Лилехамер ја одбра музиката на Сен-Санс, неговиот „Лебед“. Шеснаесетгодишната...

Поетско читање „Свет без ѕидови“

Вечерва, во 20.30 часот, во кафулето „Котур“, ќе се одржи поетско читање за да се одбележи „Светското поетско движење“, кое се залага за свет...

„Нишан“ на Миневски објавен во Варшава

Престижната варшавска издавачка куќа „Анализ“, во едицијата резервирана за врвен европски роман, го објави романот „Нишан“ на Блаже Миневски на полски јазик. Македонскиот бестселер, чие...

„Имагинарни знамиња“ на Стефановска и Реџепагиќ на „Сараевска зима 2019“

Фестивалот годинава се одвива под слоганот „Бучава и бес“, а на отворањето на 12 фестивалски локации ќе учествуваат околу 1.500 уметници од 41 земја...

Ципрас и Ердоган се заложија за мирно решавање на проблемите

Со приватна посета на „Света Софија“ во Истанбул, грчкиот премиер вчера го започна вториот ден од посетата на Турција, а веднаш потоа замина на...

Во Хрватска има 150 илјади фиктивни гласачи?

Постоењето на фиктивните живеалишта за граѓаните е генерирано од политиката и заштитувано за да се влијае на исходот на изборниот процес во Република Хрватска,...

Левиот Бх.блок нема да коалицира со националните партии

Партиите што се собрани во Бх.блокот, по завчерашниот долгочасовен состанок, одлучија да не коалицираат со националните партии заради формирање власт на ниво на Босна...