Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24445)

Васил Гарванлиев се враќа со песната „Ѓердан“

Васил Гарванлиев, момчето познато по детскиот евергрин „Марионка“, речиси по дваесет години се враќа на македонската музичка сцена со песната „Ѓердан“, авторско дело на...

Македонските музички ѕвезди се враќаат во Штип

Драго ми е што сите мои претходници што го одржаа континуитетот на „Макфест“ учествуваат на годинашниот фестивал, вели Дојчиновски Владимир Дојчиновски, уметнички директор на „Макфест“ Познатиот македонски...

Политичката географија во функција на геостратегијата

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите...

Уапсени новинари по објава на текст за злоупотреби на грчки министер

Европската комисија и шефот на Европската народна партија (ЕПП) ги осудија апсењата во Грција на тројца новинари од весникот „Филефтерос“. Новинарите беа уапсени на 23...

Драшковиќ: Србија не може долго да балансира

Сегашното балансирање на Србија меѓу Истокот и Западот нема да може долго да потрае, изјави Вук Драшковиќ, кој со своето Српско движење за обнова...

Вучиќ го признава српскиот пораз за Косово

Косово е независно и во прашање е само денот кога сите Срби ќе го прифатат тоа. Таму не живее Србија и заборавете на Косово...

Странските инвеститори сакаат да ја видат Македонија интегрирана во ЕУ

Ставот на претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, Штефан Петер, е дека ако Македонија сега не ја искористи шансата...

ОДГЛАСИ ОД РЕФЕРЕНДУМСКАТА КАМПАЊА

Шекеринска: Ќе го почитуваме гласот на тие што ќе бидат мнозинство Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго, порача премиерот Зоран Заев од Свети Николе,...

ДИК прва ги тестира гласачките кутии

Денеска се одржува референдумското гласање на едно избирачко место во Државната изборна комисија (ДИК), за 104 членa и заменик-членови на избирачки одбори, кои по...

Најкорумпирани лекарите, цариниците, полицајците, професорите

Корупцијата како феномен денес претставува сериозна закана за функционирањето на правната држава. Тоа значи дека наместо да владее правото со неговите норми, владеат поединци,...