Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24366)

„Црниот пантер“ триумфира на наградите на Ем-ти-ви

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на доделувањето на филмските и телевизиските награди на Ем-ти-ви. Филмот за афроамериканскиот суперхерој е прогласен за најдобар филм...

Да наполниш сала од 8.000 места – речиси невозможна мисија

Организирањето големи концерти бара многу енергија, голема организација и е речиси невозможно без некој голем покровител Кога гледаме како музичките ѕвезди и ѕвездички од регионот...

Пресуди правото на посилниот

Димитри Литоксоу (1953) е еден од ретките грчки интелектуалци, кои имаа храброст, посебно во време на засилена националистичка пропаганда во Грција, да проговори за...

АПЕЛ ДО МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ

Длабоко разочарани од начинот на кој се водеа преговорите за името на нашата држава, Република Македонија, без државна стратегија, без политички и без национален...

Македонија в година со нов, современ систем за заштита од град

Системи за заштита од град ќе бидат поставени на 181 локација низ Македонија. Приоритетни места се Ресен, Преспа, Тиквеш и Струмичко, како најранливи региони....

Чии ќе станат нашите македонски брендови?

Какви новини, евентуално, би донела одредбата од договорот од Нивици, која се однесува на трговските марки и на заштитните знаци, за бизнисмените засега е...

Гимназиското столче сѐ уште повеќе се бара од стручното

Заврши првиот уписен рок во училиштата за средно образование во државата. Традиционално, и годинава, по вториот уписен ден, интересот кај деветтоодделенците е поголем за...

„Стрежево“ подготвено за наводнување

Да се пишува за системот за наводнување „Стрежево“ во Битола, во моментот кога поради поројните дождови Пелагонија и нивите во Битолско буквално се дават...

Се формираат американски вселенски сили

Претседателот на САД, Доналд Трамп, обелодени дека ќе нареди формирање нов род на армијата, кој би требало да го поплочи патот кон американска доминација...

Откажани вежбите на САД со Јужна Кореја

Пентагон официјално ги откажа големите воени вежби на САД со Јужна Кореја закажани за август, спроведувајќи ја мерката што веќе ја најави американскиот претседател...