Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24330)

Работничките права на жените во фокусот на „Прво па женско“

„Шест часа работа, 6 часа култура, 6 часа активизам, 6 часа одмор“ е застапувачкиот предзнак на шестото издание на фестивалот за феминистичка култура и...

Самостојна изложба на Марија Светиева во Рим

По учеството на Фестивалот за акварел во Урбино, Италија, кој се одржа од 29 април до 2 мај, познатата македонска уметница Марија Светиева вчера...

Недела на полски филмови

Во Кинотеката на Македонија денеска почнува Неделата на современ полски филм што ќе се одржува до 9 мај и ќе бидат прикажани шест полски...

Дванаесет претстави во трка за наградите на „Чернодрински“

Дванаесет претстави во официјална конкуренција ќе бидат изведени на 53-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, кое ќе се одржи од 8 до 15 јуни...

По подолга пауза, изведба на Реквиемот на Моцарт

По подолго време, Македонската филхармонија повторно ќе го изведе грандиозниот Реквием од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Вечерва, во...

Потпишување книги на штандот на „Три“

Во ВИП-арената „Борис Трајковски“ во тек е јубилејното 30-то издание на Саемот на книгата, една од најзначајните културни манифестации во државата. - Следејќи го своето...

Трпчески ја заокружи сезоната како резидентен артист во „Вигмор хол“

По низата незаборавни настапи во најпрестижната светска рецитална сала - лондонски „Вигмор хол“, македонскиот пијанист Симон Трпчески оваа сезона беше резидентен артист на една...

Достоинствен исход?

Во последно време надлежните често ја употребуваат синтагмата за достоинствен исход, како поволно решение за наметнатиот и ирационален спор за името. Од другата страна...

Хрватското новинарство е површно

Во медиумите во Хрватска често работат потплатени и заплашени новинари, кои не се одлучуваат да се занимаваат со најсериозните проблеми во домашното општество како...

Оспорено ангажирањето нови советници за „Агрокор“

Вонредниот повереник за „Агрокор“, Фабрис Перушко, не смее да ги ангажира новата група странски и домашни советници што би му се ставиле на услуга...