Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24314)

„Женска фрагилност и/или моќ“ на Шќипе Мехмети во Софија

Во КИЦ на Република Македонија во Софија е отворена изложбата „Женска фрагилност и/или моќ“ на уметницата Шќипе Мехмети. На изложбата се претставени дваесетина дела,...

Премиера на драма на Трајче Кацаров во Косовска Митровица

На големата сцена на народниот театар „Добрица Милутиновиќ“ во Сремска Митровица, Србија, во вторник, 17 април, со почеток, во 20 часот, ќе се одржи...

Соло-рецитал на Благој Нацоски во МОБ

Вечерва, со почеток во 20 часот, на големата сцена на Македонската опера и балет ќе може да се проследи соло-рециталот на нашиот тенор Благој...

Целовечерен концерт на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија

По пауза од две години, еден од најистакнатите македонски композитори, Дуке Бојаџиев, кој со години живее и работи во Њујорк, повторно ќе настапи пред...

„Скопје креатива“ ќе донесе рекордни 44 настани и ексклузивни гости

И овој пат на фестивалот доаѓаат ексклузивни гости од повеќе области, кои ќе одржат работилници и предавања. Се најавуваат претставник на „Венециското биенале“ и...

Земјоделското земјиште масовно се распродава

Поради миграцијата на луѓето во Бугарија се интензивира пазарот за продажба на земјиштен имот. Сѐ повеќе земјопоседници го истражуваат пазарот за да добијат информации...

Реакција за засолнувањето муџахедини од Иран

Иранската влада упати остри критики на адреса на Албанија и на земјите што стојат зад засолнувањето три илјади муџахедини во Албанија. Тиранскиот весник „Сот...

Еди Рама гаѓан со брашно и со јајца

Албанскиот премиер Еди Рама за време на вчерашната парламентарна седница беше гаѓан со брашно поради апсењата на лицата што протестираа против воведувањето патарини на...

Родителскиот додаток доволен само за првиот месец на новороденчето

Крајната сметка за првите денови на бебето изнесува од 5.500 до 13.500 динари, но во случај на дополнителна исхрана сумата е многу повисока Предвидената еднократна...

Стегање на коланот

Дури ни крушата под круша не паѓа доколку веднаш оди за извоз! Требаше сѐ да наредат под конец, само што немаа средства ниту за него! Стегањето...