Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24308)

Иредентизам или грчки национализам?

Во овa писмо нема да соопштам ништо ново или непознато за читателите. Само сакам да потсетам. Политичкиот проблем што Грција го создава инсистирајќи Република...

Хиеронимус Бош, Лудиот Макс и шпанската кралица – инспирација на модните...

Викендов по 17-ти пат во Скопје се одржа „Моден викенд“ во националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“. Модниот викенд за сезоната пролет-лето 2018 го...

Грција има премиер, а не султан

Грција има премиер што ги почитува правните процеси, а не султан што ги ветува правните одлуки, ги коментираат од кабинетот на Ципрас изјавите на...

Македонија останува без име и се обезличува со нова референца

Името на нашата држава е - Македонија. Го доби од народот, а не од регионот. Во сега далечната 1944 година беше одржано заседанието на...

НатпреВАР

Технолошките помагала треба да влезат со сета своја сила. ФИФА реши системот ВАР да биде применуван од СП 2018, што донесе многу спротивставени мислења....

Вучиќ е против „замрзнат конфликт“ со Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е против идејата за „замрзнат конфликт“ за прашањето на Косово и Метохија, иако таа е најреална опција, на Србија...

Подгорица како од времето на Палермо

Во досегашните пресметки меѓу криминалните кланови во Црна Гора загинале најмалку 20 луѓе, од кои четири жртви биле случајни Советот за национална безбедност на Црна...

Сонцето и Македонија

Секој човек носи во себе и белег на распознавање меѓу луѓето и народите. Ние го носиме Сонцето Сонцето ме љуби дење. Ѕвездите ги љубам ноќе....

Барањето забрана – антидемократски чин

Меѓу сите околности околу книгата, најфрапантно звучи барањето таа да биде повлечена, што во превод значи да биде забранета. Да се прави ваков погром...

Воениот шенген бара реконструкција на патната мрежа во ЕУ

Со модернизација и надградби на постојните железници и со подобрување на инфраструктурата на автопатиштата и мостовите почнува да се спроведува проектот познат во јавноста...