Ознака: дивоградби

Урнати 14 дивоградби во Тенеќе маало во Кавадарци

Урнати се 14 дивоградби во Тенеќе маало во Кавадарци, информираа денеска од кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. - На ова место според програмата за...

Ќе се легализираат дивоградби, но не сите – ќе се наплаќа...

Со Предлог-законот за регулирање на статусот на бесправно изградени објекти, Владата предвидува дека нема да бидат легализирани сите видови на дивоградби изградени во рамки...

Заев за статусот на Охрид во УНЕСКО: Плажите се прочистени од...

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно...

Владата го повлече Предлог-законот за дивоградби од собраниска процедура

Владата на денешната седница одржана преку видеоконференциска интернет врска, донесе Одлука за повлекување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, кој...

Владата ќе организира јавна расправа за законот за дивоградби

Владата ја отвори дебатата за утврдување насоки во врска со предлог-законот за легализација на бесправно изградените градби, кој е вратен во Собранието по одлуката...

Пендаровски: Ќе го потпишам указот доколку Собранието повторно го изгласа законот...

Претседателот Стево Пендаровски истакна дека доколку законодавниот дом го изгласа втор пат законот за постапување по бесправно изградени објекти, тој ќе мора да го...

Ќе се легализираат сите дивоградби, и оние во заштитени подрачја

Македонското Собрание на денешната седница по скратена постапка го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Законот кој беше поддржан и...

Двајца тетовци на државно земјиште нелегално изградиле четири објекти

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против А.А.(45) и М.А.(48), двајцата од тетовското село Порој, поради сомнение за сторени кривични дела узурпација на недвижности и...

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското...

Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник после мене, вели првиот човек...

Дивоизградените платформи што беа отстранети се враќаат во Охридско Езеро

Една од платформите поставена во Охридско Езеро, која беше отстранета кон крајот на септември минатата година, односно по летната сезона во Охрид, а е...