Ознака: дестинации

Највозбудливи дестинации во светот за 2024 година

Со оглед на тоа дека 2024 е на прагот, туристичките списанија ги истакнуваат препораките за патувања во наредната година, па, така, „Нешнл џиографик“ неодамна...

Список на 15 најдобри дестинации за патување оваа есен

Есента може да биде едно од најдобрите времиња за патување во Европа. Дестинациите може да бидат многу потивки по летото, што значи помал метеж...

Објавена листа на најпопуларни европски дестинации за 2023 година

„Трипадвајзор“ објави листа на најпопуларни европски туристички дестинации за 2023 година, а интересно е и тоа што е вклучен и еден балкански град. Лондон го...

Десет дестинации за посета во 2023 година

Туристичките експерти препорачуваат Ја дочекавме новата година, па време е да размислиме за нови патувања и дестинации. Светските туристички експерти направија листа на најдобри дестинации...

Истанбул и Дубаи – најбарани дестинации за новогодишно патување

Покрај економската и енергетската криза, дел од граѓаните наоѓаат средства и начини за прослава на Новата година надвор од земјата. Поради поволните цени, годинава...

И омикрон на летување низ туристичките дестинации

Во регионот зголемен бројот на новозаболени од ковид Зголемениот број новозаразени лица од коронавирусот не ги принуди здравствените власти во земјите од регионот да ги...

Евтини дестинации во Европа

Туристичките агенции ги издвојуваат Романија, Бугарија, Португалија и Чешка како земји за чија посета нема да мора да потрошите премногу, а имаат грст интересни...

Само три дестинации во светот се отворени за сите туристи

Албанија, Доминиканската Република и Костарика се отворени за туристите од целиот свет, според најновите податоци на Светската туристичка организација Од 1 јуни, 29 проценти од...

Со воз до најубавите зимски дестинации во Европа

Ова е период кога кај повеќемина се буди желбата да се посетат големите метрополи, но и шармантните планински села, каде што во помала мешаница,...

Грција, Албанија и Црна Гора и годинава најомилени дестинации за летувалците...

Како и претходните 10-15 години, за граѓаните на Кичево, најомилени дестинации за летен одмор беа Грција, Албанија и Црна Гора. Граѓаните со свои аргументи,...