Ознака: Денот на независноста

Орден „8 Септември“ од Пендаровски за Стојан Андов и пратениците од...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста, ги одликуваше Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско собрание и пратениците во Собранието...

Апсурдот како модел на однесување

Прославите по повод Денот на независноста, во текот на овие 28 години, биле организирани со различен интензитет и концепт на драматика, но во оваа...

Во Кичево ќе гостува групата „Калевала“

По повод 8 Септември, Денот на независноста, вечерва, Центарот за култура од Кичево организира настап на групата „Калевала“. Оваа група првите почетоци ги бележи...

Почесна артилериска стрелба за Денот на независноста

По повод 8 Септември – Денот на независноста, утре со почеток во 18 часот од касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска...

Мултимедијален настан по повод Денот на независноста

Утре со почеток во 12 часот, во НУ Музеј на македонската борба за самостојност ќе се одржи мултимедијален настан „Државотворниот печат“. Со манифестацијата во...

Девети септември неработен ден за сите граѓани во земјата

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, во согласно со Законот за празниците („Службен весник на РМ“ бр. 21/98 и 18/07), 8 септември...

Авиони, огномет и гафови на парадата на Трамп

    Уникатната интерпретација на декларацијата за независност од страна на американскиот претседател Доналд Трамп целосно дојде до израз синоќа кога тој изведе милитализирана и нетрадиционална...

„Бебето Трамп“ ќе упадне на прославата на претседателот Трамп

На прославата по повод Денот на независноста во САД на 4 јули, која е организирана од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе упадне...

Евергрини и електронски звуци за Денот на независноста

Со забава на отворено во дворот на Владата утре ќе биде прославен Денот на независноста - 8 Септември.  Како што соопшти владината прес-служба, утревечер со...

Денот на независноста неработен за сите граѓани на Македонија

Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека 8 септември - Денот на независноста е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Годинава,...