Ознака: „делта“ сој

Британска студија: Нема докази дека омикронот е помалку опасен од делта-сојот

Во моментов, нема докази дека новиот сој омикрон е помалку опасен од делта-сојот, покажуваат првите податоци објавени денеска од британските научници од Империал колеџ...

Научници веруваат дека делта-сојот се самоуништил во Јапонија

Многумина научници мислат дека видот делта мутирал на ниво на сопствено уништување, откако овој сој магично исчезна од Јапонија. Јапонија беше на врвот на...

Во Австрија регистриран новиот, позаразен делта-плус сој

Бројот на ново заразени со коронавирус во Австрија експлодираше во изминатите денови. Експертите се нервозни и предвидуваат дека нема подобрување на повидок. Само вчера...

Ширењето на делта-сојот отвора прашања за властите на Нов Зеланд

Министерот на Нов Зеланд задолжен за одговор на ковид-19 Крис Хипкинс рече дека делта-сојот на коронавирус менува сѐ од корен и ги прави постојните...

Делта-сојот најмногу се шири во области со мала покриеност на вакцинација

Случаите на ковид-19 растат поради брзото пренесување на делта-сојот во области каде што опфатот на вакцинација е низок, соопштија претставници на Светската здравствена организација...

Наоди покажуваат дека има можност вакцините да не го спречат делта...

Постојат рани показатели дека вакцинираните луѓе би можеле да ја пренесат делта варијантата на коронавирусот исто толку лесно како и невакцинираните, објави денеска Државната...

СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта-сојот

Светската здравствена организација бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразниот делта-сој од коронавирусот, се наведува во нацрт-извештајот до кој...

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони граѓани се во строг карантин...

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се најдобриот начин да се...

Делта-сојот е најбрза и најопасна варијанта на коронавирусот

Категорични се водечките виролози Делта-сојот е најбрзата, најиздржливата и најопасната верзија на коронавирусот со која е соочен светот, тврдат виролози и епидемиолози. Вакцините и понатаму...