Ознака: Г20

Лавров: Америка води не само хибридна, туку и директна војна против...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Вашингтон води „не само хибридна, туку и директна војна“ против Москва. - САД водат агресивна,...

Зошто Западот остро не ја искритикува Русија за конфликтот со Украина?

Во заедничката декларација на Г20 се избегна директната и остра критика кон Москва за војната со Украина. Украина, која не беше претставена на самитот, не...

Лидерите од Г20 му оддадоа почит на Ганди на последниот ден...

Лидерите на земјите од Групата 20 најголеми светски економии денеска го посетија меморијалниот центар посветен на основачот на индиската држава Махатма Ганди. Светските лидери застанаа...

Утре ексклузивно за „Нова Македонија“ колумна на индискиот премиер Нарендра Моди

Човекоцентрична глобализација: Доведување на Г20 до последната милја, не оставајќи никого назад „Васудхаива Кутумбакам (Vasudhaiva Kutumbakam)“ – овие два збора доловуваат длабока филозофија. Овој концепт...

Моди: Декларацијата на самитот на Г20, во која е вклучена Украина,...

Индискиот премиер Нарендра Моди рече дека на самитот на Г20 во Њу Делхи е усвоена декларација за консензус за прашањата со кои се соочува...

Африканската унија доби статус на постојана членка на Г20

Африканската унија доби статус на постојана членка на Групата 20 на водечките светски економии, објави денеска индискиот премиер Нарендра Моди, што дава дополнителна динамика...

Путин и Си Џинпинг не ги координирале одлуките за Г20

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот кинески колега Си Џинпинг одвоено одлучија да не учествуваат на самитот на Г20 во Њу Делхи следниот викенд...

И претседателот на Кина нема да присуствува на Самитот на Г-20...

Претседателот на Кина, Си Џинпинг нема да присуствува на претстојниот Самит на Г-20 во Индија, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи, без да ги...

Министерскиот состанок на Г20 заврши без договор за намалување на емисиите...

Состанокот на министрите за животна средина од земјите-членки на Г20, чиј домаќин беше Индија, заврши без да се постигне договор за некои точки, особено...

Африка мора да биде присутна кога се разговара за глобалните предизвици,...

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека ќе поддржи полноправно членство на Африканската унија во групата најголеми економии Г20, како дел од напорите на Вашингтон...