Ознака: гордост

Македонската спортска гордост повторно не нѐ изневери

Со триумфот од 27-25 над Чешка во вториот бараж-дуел, македонската машка репрезентација по осми пат ќе биде дел од едно СП. Во спектакуларна атмосфера,...

Во Скопје се одржува втората „Парада на Гордоста“

Знамето со боите на виножитото се вееше низ центарот на Скопје, на втората по ред „Парада на гордоста“, организирана од Националната мрежа против хомофобија...

Гордоста, иднината и најголемото национално богатство што го негуваме

Вистинско задоволство е да се гледаат овие наши деца како се борат за секоја топка, за секој гол, нешто што ни дава мотив уште...

Паради без гордост

Најавата дека првпат ќе се организира „Скопје прајд“ за миг стана поважна од фамозниот „датум“ и скандалозната „метла“. За мнозина „да се биде Европеец...

Едит Пјаф – гордоста на Франција

Пејачка, текстописец и актерка од Франција, најславна и култна изведувачка на шансони, вистинска културна и национална икона на Франција, најголема пејачка на шансони за...

Власта говори за гордост, опозицијата за понижување

Викендов не стивнаа реакциите во домашните медиуми по ратификувањето на договорот од Преспа во грчкиот парламент. Како и за други прашања, така и овој...

Ракомет, Македонија, гордост, сплотеност

Македонија денеска од 15.30 часот го игра првиот меч на СП 2019, против Јапонија, која на Мундијалот ќе игра со покана од ИХФ и...