Ознака: годишно обраќање

Путин: Западот се обидува да ја уништи Русија одвнатре

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Западот се обидува да ја уништи Русија одвнатре, нагласувајќи дека постои опасност од нуклеарен конфликт. За време на годишното...

Пендаровски: Државата мора да остане на патот на европските интеграции

Годишно обраќање на претседателот Пендаровски во македонското собрание Претседателот Стево Пендаровски, во рамките на новогодишното обраќање, повика на консензус меѓу политичките партии за клучните прашања...

Путин: Конфликтот ќе заврши кога целите ќе бидат исполнети

Постоењето на Русија без суверенитет е невозможно, главна задача е нејзиното зајакнување, безбедноста на границите и обезбедувањето на правата и слободите на граѓаните, изјави...

Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја

Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја додека остваруваат соработка во областа на безбедноста, изјави денеска рускиот претседател, Владимир Путин, на традиционалната годишна прес-конференција. -...

Путин: Како би реагирале САД ако ние поставевме ракети на нивните...

Рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека ширењето на НАТО кон исток е неприфатливо, одговарајќи на прашања за тензиите со Западот, во текот на неговото...

Во ЕУ не се оди како дрво без корен

Во Европската Унија членуваат земји со уникатен социо-културен развој, таму не се оди како ничија земја, како дрво без корен, истакна претседателот Стево Пендаровски...

Повлекувањето на Заев е спротивно од случувањата што доведоа до најголемиот...

Независно од индивидуалните ставови на граѓаните за политиките на премиерот во заминување, тоа е неспорно чин што треба да се поздрави, затоа што не...

Ако некој крене висок тон кон Русија, таа ќе има со...

Путин се закани директно како никогаш досега Рускиот претседател Владимир Путин се обрати пред Федералното собрание, пратениците на Државната дума и Советот на федерацијата. Говорејќи...

Путин вети дека ќе се вакцинира

Ефикасноста на руската вакцина „спутник 5“ против коронавирусот достигнува 97 проценти, изјави денеска претседателот на Русија, Владимир Путин, и вети дека ќе се вакцинира...

Пендаровски: Иселувањето е една од најголемите закани за националната безбедност

Иселувањето е една од најголемите закани за нашата национална безбедност, истакна претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање. Според него, решението е час поскоро, со...