Ознака: говор

Бајден со говор за нацијата: Израел не може да ја користи...

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа оцени дека демократијата е загрозена и го нарече ставот на поранешниот претседател Доналд Трамп за НАТО неприфатлив, во обраќањето...

Навални: Веќе 100 дена пред ќелијата ми пуштаат ист говор на...

Најпознатиот руски критичар на власта на Путин, опозиционер и затвореник, Алексеј Навални, се пожали дека бил принуден да го слуша истиот говор од рускиот...

Отпорот кон неофашизмот да ти бил говор на омраза!?!

Нов европски „изум“ - отпорот кон неофашизмот да ти бил говор на омраза!?! И според овој нов „изум“ на ЕУ, отпорот и борбата против...

Сè повеќе деца со говорни проблеми: Кога е вистинско време за...

Според искуствата на логопедите, доколку детето не прозбори до својата 2-ра година, треба да се побара стручно логопедско мислење, совет и инструкции за понатаму. На...

Навредите во јавниот простор (не) се слобода на говор и...

Ги замолив моите пријатели во статусот на социјалната мрежа да предложат тема за расправање. Па, која е темата за добра расправија денес? Навистина не...

Бајден му одговори на Путин: Киев стои висок, горд и слободен

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево одржа голем говор во полскиот главен град Варшава, по вчерашната посета на украинската престолнина Киев. -Киев стои висок, горд и...

Ги уништија Југославија, Либија и Сирија, тие ја почнаа војната, а...

Неколку дена пред годишнината од почетокот на војната во Украина, рускиот претседател Владимир Путин со говор се обрати пред двата дома на рускиот парламент Тој...

Дезинформации и говор на омраза во БиХ: Има ли светлина...

Често се случува своеволно и поединечно да се толкуваат основните човекови права, особено во новите демократии, каква што е Босна и Херцеговина, но и...

Зад сензационалните наслови се крие и говор на омраза

Без оглед дали ги пишуваат од своите лични профили на социјалните мрежи или од лажни, Македонците, се чини, се многу моќни и „речити“ кога...

Децата сè потешко прозборуваат: Како да ги стимулираме и кога да...

Едно е сигурно, а тоа е дека бројот на деца кои доцнат со проговорување, односно доцнат во развојот, од ден на ден станува се...