Ознака: вулкан

По ерупцијата на вулканот Килауеа, серија силни потреси на Хаваи

На Големиот Остров на американската сојузна држава Хаваи, денеска дојде до серија силни потреси, од кои еден беше со 6,9 степени според Рихтеровата скала,...

Ерупција на вулкан на Хаваите, евакуирани 10.000 жители

Најмалку 10.000 луѓе се евакуирани откако вулканот Килауеа на Хаваите еруптираше, јавуваат американските извори. Геолозите на почетокот на неделата забележаа повеќе од 250 земјотреси за...

Во Јапонија еруптираше вулкан, по 250 години мирување

Во јужниот дел на Јапонија се активираше вулкан, првпат по 250 години, поради што властите забранија пристап до планината. Јапонската метеролошка агенција соопшти дека ова...