Ознака: вселената

„Спејс екс“ води на полето на комерцијални летови во вселената

„Спејс екс“ на милијардерот Илон Маск води на полето на оператори за комерцијални вселенски летови со голема разлика, лансирајќи 281 лет од 2008 година,...

Кина и Египет потпишаа договори за истражување на вселената

Кина и Египет потпишаа договори за соработка за унапредување на напорите за истражување на длабоката вселена, развој на вселенски летала и изградба на вселенска...

Вселенскиот телескоп „Евклид“ ги испрати првите пробни фотографии од вселената

Вселенскиот телескоп „Евклид“, кој ѝ припаѓа на Европската вселенска агенција ЕСА, за првпат го фотографираше универзумот и испрати пробни фотографии. ЕСА го лансира „Евклид“ на...

Посмртните останки на четворица американски претседатели ќе бидат испратени во вселената

Американската компанија „Селестис“, позната по лансирањето меморијални вселенски летови, сега планира да ги испрати посмртните останки од четворица поранешни американски претседатели во вселената, а...

Книга со рецепти за во вселената

Имаме ние што да испратиме во вселената, да нѐ види целата галаксија во вистинско светло, да не мислат таму тие малите зелени дека ние...

Кина планира да испрати мисија на Месечината до 2030 година

Кинеската супертешка носачка ракета, која исто така е во развој, ќе добие дополнително зајакнување за да може да испраќа товар од 50 тони до...

Привршува изградбата на вселенската станица „Тијангонг“

Кинескиот вселенски екипаж на „Шенџоу 14“ ја започна својата мисија, за која експертите од оваа сфера велат е дека најсложената досега во историјата, пренесува...

Телескопот „Џејмс Веб“ ги испрати првите фотографии од вселената

Новиот телескоп на американската вселенска агенција НАСА, „Џејмс Веб“, ги испрати првите фотографии од вселената. НАСА објави мозаик од фотографии од ѕвезда направени со...

Започна првиот археолошки експеримент во вселената

Додека повеќето луѓе ја поврзуваат археологијата со праисториски остатоци и вредни артефакти, група научници го започнаа првиот археолошки проект на Меѓународната вселенска станица, односно...

„Вирџин галактик“ продава билети за лет во вселената

Компанијата за вселенски патувања „Вирџин галактик“ објави дека од август до денес продала околу сто билети за вселенски патувања, по цена од 450.000 долари,...