Ознака: Врховен суд

Таткото на Вања останува во притвор, Врховен ја одби неговата жалба

Жалбата против мерката „притвор“ на осомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска, е одбиена како неоснована, соопшти денеска Врховниот суд. - Советот за казниви...

Врховен на јавна седница ќе расправа по жалбата за продолжениот притвор...

Во Врховниот суд на Република Македонија утре со почеток од 12 часот ќе се одржи јавна седница по жалбата против мерката притвор на Александар...

Трамп за пресудата на Врховниот суд: Голема и важна победа за...

Кандидатот на Републиканската партија за претседателска номинација Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката на Врховниот суд на САД, која му дозволи да остане на...

Врховниот суд на САД ќе одлучува за имунитетот на Трамп од...

Врховниот суд на САД вчера го прифати барањето да одлучува дали поранешниот претседател Доналд Трамп има имунитет од гонење под обвинение за обид за...

Врховен ги одби барањата за преиспитување на пресудата за убиството на...

Советот за казниви дела при Врховниот суд на Македонија ги одби како неосновани поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилната пресуда за убиството на...

Судскиот совет добил претставка и постапува по одлуката на Врховен суд...

Судскиот совет на Македонија соопшти дека со внимание ги следи реакциите во јавноста, во врска со одлуката на Врховниот суд, која се однесува на...

Врховен суд потврди дека пресудил во корист на државата во однос...

Врховниот суд на Македонија денеска соопшти дека на 9 ноември минатата година донел пресуда за предметот РЕВ 1-77/22, во кој тужител е Република Македонија...

ССМ бара одговорност и оставка од Врховен суд доколку е точно...

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија Слободан Трендафилов денеска соопшти дека според информациите со кои располагаат, Врховниот суд донел пресуда со која се...

Врховниот суд на САД ќе одлучи дали Трамп може да повторно...

Врховниот суд на САД соопшти дека ќе ја разгледа одлуката на судот во Колорадо за отстранување на поранешниот претседател Доналд Трамп од гласачкото ливче...

Врховниот суд го одби барањето на Груевски за преиспитување на пресудата...

Врховниот суд го одби како неосновано барањето за вонредно преиспитување на правосилната пресуда на Основниот кривичен суд Скопје за предметот „Плацеви на Водно“, поднесено...