Ознака: време

Доаѓа дождлив викенд, знаеме ли да возиме на дождливо време?

Вистината е дека возењето на дожд, како и возењето на ладно време, може да биде сериозен предизвик дури и за најискусните возачи. Се зголемува...

Најниска температура во Берово – 7, денеска променливо облачно со слаб...

Најниска температура утрово е измерена во Берово - 7 степени, во Битола - 5, на Попова Шапка -4, во Крива Паланка, Прилеп, Демир Капија...

Време за воздишки

Времето во кое живееме е полно со стресови, со економски фрустрации, со политички апсурди дури и со културни недоразбирања, нешто што не би требало...

Какво време нè очекува деновиве

Времето денеска ќе биде променливо облачно и тивко. Наутро и претпладне по котлините со појава на магла која во средината на денот ќе ослаби....

Еден од најголемите херои на нашето време

Песни што ме тераат да играм Отсекогаш верував дека нешто големо, но лошо се случува кога некој се јавува или праќа порака во ниедно време...

Утре ниски температури, ќе се спуштат и до минус 10

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека утре времето ќе биде сончево и многу студено, особено во утринските часови, кога температурата во најголем дел...

Најмногу снег во Дебар, најстудено на Попова Шапка

Најмногу снег во изминатите 24 часа е наврнат во Дебар и Ѓуриште 20 сантиметри. Снег има и во Крушево 17 сантиметри, во Битола и...

Какво време нè очекува

Синоптичарите за денеска најавуваат сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, претпладне долж Повардарието повремено засилен ветер од...

Апсурдите на новото македонско време

Најкраткото објаснение за именката апсурд е дека зборот значи бесмислица, нелогичност, глупост, невозможност. Описни значења и толкувања има уште, како што има и повеќе...

Какво време нè очекува до крајот на неделата

До петок времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен, наместа засилен ветер од југозападен правец. Утре попладне во...