Ознака: време

Време за воздишки

Времето во кое живееме е полно со стресови, со економски фрустрации, со политички апсурди дури и со културни недоразбирања, нешто што не би требало...

Какво време нè очекува деновиве

Времето денеска ќе биде променливо облачно и тивко. Наутро и претпладне по котлините со појава на магла која во средината на денот ќе ослаби....

Еден од најголемите херои на нашето време

Песни што ме тераат да играм Отсекогаш верував дека нешто големо, но лошо се случува кога некој се јавува или праќа порака во ниедно време...

Утре ниски температури, ќе се спуштат и до минус 10

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека утре времето ќе биде сончево и многу студено, особено во утринските часови, кога температурата во најголем дел...

Најмногу снег во Дебар, најстудено на Попова Шапка

Најмногу снег во изминатите 24 часа е наврнат во Дебар и Ѓуриште 20 сантиметри. Снег има и во Крушево 17 сантиметри, во Битола и...

Какво време нè очекува

Синоптичарите за денеска најавуваат сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, претпладне долж Повардарието повремено засилен ветер од...

Апсурдите на новото македонско време

Најкраткото објаснение за именката апсурд е дека зборот значи бесмислица, нелогичност, глупост, невозможност. Описни значења и толкувања има уште, како што има и повеќе...

Какво време нè очекува до крајот на неделата

До петок времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен, наместа засилен ветер од југозападен правец. Утре попладне во...

Продолжува стабилното и топло време

Наутро ќе биде свежо, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец...

Какво време нè очекува

Најниски 9 степени Целзиусови утрово измерени се во Лазарополе, а највисоки 17 во Штип и во Дојран. Од УХМР информираа дека 10 степени се измерени...