Ознака: вознемирување

Вознемирување

Уметноста, особено книжевноста, треба да си поигрува и со најсензитивните теми или токму со нив, понекогаш преку големи историски теми, но понекогаш и преку...

Полицаец вознемирувал ученички во скопско средно училиште

Полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички во средно училиште во Скопје. По пријавата во полиција веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и...

Им удирале шлаканици, им барале врски, ги омаловажувале… Истражување за вознемирувачко...

Истражување За врсничко насилство често се зборува, но малку за насилството, психичко или физичко, што го прават наставниците кон учениците во образованието. Заплашувања и покажување...

Славните бранители не ѝ прават услуга на Елен

Славните личности сакаат светот да знае дека Елен Деџенерис е фина кон нив, реагирајќи на медумските тврдења за лошото постапување со вработените во нејзиното...

Европа бара да престане сексизмот во парламентите

Парламентарното собрание на Советот на Европа повика да се донесат серија мерки за спречување на сексизмот и сексуално вознемирување во политиката, вклучително и во...

Харви Вајнстин снимен како сексуално вознемирува млада актерка

Холивудската актерка Мелиса Томпсон објави видео со продуцентот Харви Вајнстин, на кое се гледа како тој се однесува на бизнис средба со помлада девојка. Томпсон...