Ознака: власт

Со сила ниту се доаѓа ниту се останува на власт

Пораката што треба да ја прочитаат учесниците на претстојните претседателски и парламентарни избори од засилениот меѓународен надзор на изборниот циклус е дека со сила,...

Арогантна власт како една голема шега, на која никој веќе...

Смачено ми е од арогантни политичари. Луѓе што ја знаат цената на сѐ и вредноста на ништо. Посакувам како многумина во државава да замолчат...

Поразените десничари сакаат насила да дојдат на власт, дури дадоа и...

Поранешниот полски премиер Лешек Милер изјави дека владата на Матеуш Моравјецки „ќе живее пократко од винска мушичка“ Превирања во Полска Во Полска се создава Театарот на...

Јавноста бара јасни ставови и пораки од носителите на јавната власт

На македонската јавност ѝ е повеќе од познато дека уставните измени за „внесување на Бугарите како конститутивен елемент во преамбулата на Уставот претставуваат практично...

Власта и опозицијата со различни ставови околу лидерската средба

Власта и опозицијата остануваат на своите ставови околу можноста за одржување на лидерска средба. ВМРО-ДПМНЕ инсистира на ваква средба бидејќи според оваа партија земјата...

Дисперзија или фузија на судската со извршната власт

„Личното мислење“ на претседателката на Уставниот суд, Кацарска, за „Бугарите во македонскиот устав“ актуализира низа суштествени прашања. Дали е професионално и правнички коректно еден...

Прво уставни измени или избори: Власта и опозицијата продолжуваат со препукувања

Власта и опозицијата и во текот на вчерашниот ден продолжија со меѓусебните препукувања, дали се потребни уставни измени или предвремени избори. Премиерот Димитар Ковачевски...

Власта и опозицијата со непроменети ставови во пресрет на седницата за...

На еден ден пред седницата во Собранието на кое единствена точка на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Северна...

Власта иницира Манифест за преговорите со ЕУ, за опозицијата тоа е...

СДСМ заедно со партиите од коалицијата вчера промовираа Манифест за преговорите со ЕУ, со порака дека е време за обединување. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ тоа...

За власта добро е што е започната дебатата за уставните измени,...

Власта и опозицијата и понатаму остануваат на своите позиции за уставните измени. За власта, уставните измени се отворање на патот кон ЕУ и оваа...