Ознака: вежби

Белорусија учествува во вежби за распоредување на руско тактичко нуклеарно оружје

Властите на Белорусија денеска објавија дека армијата на оваа источноевропска земја учествува во втората фаза од руските вежби нарачани од претседателот Владимир Путин за...

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и...

Белорусија денеска почна воени вежби во регионите што граничат со Украина и две земји од Европската унија - Литванија и Полска, соопшти белоруското Министерство...

Јужна Кореја и САД со годишни воени вежби поради заканите од...

Јужна Кореја и САД денеска почнаа големи заеднички воени вежби за да се подобри одвраќањето од севернокорејските нуклеарни и ракетни закани, поради загриженоста дека...

Негативната страна на напорните вежби

Неодамнешните истражувања сугерираат дека интензивното вежбање може да го загрози имунолошкиот систем. Тоа откритие е засновано на студија што опфати повеќе од 4.700 молекули...

Како да го намалите високиот крвен притисок со вежби

Кога станува збор за намалување на крвниот притисок, досегашните студии покажале дека аеробните или кардио вежбите се најдобри. Резултатите пак од новите истражувања сугерираат...

Вежби на КФОР во Косово, Србија на штрек

Подготвил: Mарјан Велевски Мисијата на КФОР денеска и утре ќе спроведе дводневна рутинска воена вежба на западот на Косово. - Обуката ќе ја спроведува Регионалната команда...

Белоруската армија вежба со платениците на „Вагнер“ долж границата со Полска

Белоруското Министерство за одбрана денеска соопшти дека белоруската армија продолжува со заедничките вежби со борците на руската платеничка група „Вагнер“ на воен полигон во...

Неколку вежби за мозокот

Сите сакаме да живееме што е можно подолго, но за да уживаме целосно во нашите златни години, треба да бидеме целосно ментално здрави. Исто...

Пјонгјанг се закани со „невиден, силен одговор“ доколку САД и Сеул...

Северна Кореја денеска се закани дека ќе преземе „невиден, силен одговор“ доколку Јужна Кореја и САД продолжат со планираните воени вежби и ги обвини...

Психичкиот имунитет јакне со вежби

Медицински совет Честа вознемиреност, нервоза и бес во секојдневните случувања се знаци дека ви е ослабнат имунитетот на психата. Има неколку совети од стручњаците како...