Ознака: вежби

Негативната страна на напорните вежби

Неодамнешните истражувања сугерираат дека интензивното вежбање може да го загрози имунолошкиот систем. Тоа откритие е засновано на студија што опфати повеќе од 4.700 молекули...

Како да го намалите високиот крвен притисок со вежби

Кога станува збор за намалување на крвниот притисок, досегашните студии покажале дека аеробните или кардио вежбите се најдобри. Резултатите пак од новите истражувања сугерираат...

Вежби на КФОР во Косово, Србија на штрек

Подготвил: Mарјан Велевски Мисијата на КФОР денеска и утре ќе спроведе дводневна рутинска воена вежба на западот на Косово. - Обуката ќе ја спроведува Регионалната команда...

Белоруската армија вежба со платениците на „Вагнер“ долж границата со Полска

Белоруското Министерство за одбрана денеска соопшти дека белоруската армија продолжува со заедничките вежби со борците на руската платеничка група „Вагнер“ на воен полигон во...

Неколку вежби за мозокот

Сите сакаме да живееме што е можно подолго, но за да уживаме целосно во нашите златни години, треба да бидеме целосно ментално здрави. Исто...

Пјонгјанг се закани со „невиден, силен одговор“ доколку САД и Сеул...

Северна Кореја денеска се закани дека ќе преземе „невиден, силен одговор“ доколку Јужна Кореја и САД продолжат со планираните воени вежби и ги обвини...

Психичкиот имунитет јакне со вежби

Медицински совет Честа вознемиреност, нервоза и бес во секојдневните случувања се знаци дека ви е ослабнат имунитетот на психата. Има неколку совети од стручњаците како...

Јапонија бара од Русија да не одржува вежби на спорните острови

Јапонија побара од Русија да не одржува вежби во областа околу спорните северни острови меѓу двете земји, каде Москва планира да одржи воена вежба,...

Вежби што се клучни за здравјето на мозокот

Медицински совет Најдобар начин да го подобрите здравјето на вашиот мозок е да поминувате неколку минути секој ден правејќи вежби со клекнување или други вежби...

Tактички вежби на единицата „Тигар“ на просторот кај езерската полиција во...

Во периодот од 11.09.2021 до 15.09.2021 година, на просторот кај езерската полиција во Охрид, тактички вежбовни активности, ќе имаат припадниците на Специјалната антитерористичка единица...