Ознака: Бугарско МНР

Повторното преговарање за веќе преземените меѓународни обврски само дополнително ќе го...

Бугарското Министерство за надворешни работи денеска со соопштение реагира на изјавата на македонскиот премиер Христјан Мицкоски дека доколку има политичка волја можно е решение со...

Амабасадорката Агнеза Поповска повикана во бугарското МНР

Новиот шеф на бугарската дипломатија Иван Кондов денеска ја повикал на средба во Министерството за надворешни работи амбасадорката на Македонија во Бугарија, Агнеза Поповска. Бугарското...

Бугарското МНР реагира на забраната за влез на петмина бугарски државјани,...

Министерството за надворешни работи на Република Бугарија соопшти дека е разочарано од одлуката на властите во Македонија да не им дозволи влез во земјата...

Ќе побараме одговор од МНР зошто нашата национална телевизија не се...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе побара информација од Министерството за надворешни работи зошто програмата на македонската национална телевизија не се емитува во...

Бугарското МНР соопшти дека 196 македонски Бугари ќе гласаат во Македонија...

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална страна објави дека на престојните предвремени парламетарни избори во Бугарија, од Македонија ќе гласаат 169 Бугари. На...

Бришењето на бугарските клубови од ЦР е во спротивност со обврската...

 Бугарското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека „со зголемена загриженост ги следи случувањата во Македонија поврзани со обидите за ограничување на правото на...

Бугарско МНР: Јавните изјави со кои се навредува Македонија, не се...

Јавните изјави со кои се навредува или провоцира Македонија се апсолутно неприфатливи и контрапродуктивни и тие не го претставуваат официјалниот став на бугарската држава...

Бугарското Министерство за надворешни работи го поддржа Косово за членство во...

Бугарија ќе продолжи да го поддржува Косово за да стане дел од семејството на Европската Унија, напиша на Твитер бугарското Министерство за надворешни работи. Апликацијата...

Бугарското МНР го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“...

Министерството за надворешни работи на Бугарија остро го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид извршено ноќта меѓу 20 и 21...

Бугарското МНР: Исвиркувањето на химната на Бугарија во Скопје е во...

Бугарското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека „го осудува јавното сквернавење на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Бугарија и Македонија...