Ознака: Брза помош

Скопската Итна помош доби седум амбулантни возила, донација од ЕУ

Седум возила за брза помош доби денеска Службата за итна помош во Скопје, како донација од ЕУ. Станува збор за најнова испорака на помош...

Од денеска бесплатен медицински транспорт со хеликоптер за најитните случаи

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за здравство Фатмир Меџити и заменик министерката за здравство Маја Манолева денеска во Битола промовираа хеликоптер со...

Итната помош со вклучени сирени протестира за поголема плата заедно со...

Со вклучени сирени возилата на Итната медицинска помош од повеќе градови во земјата утрово го поддржаа протестот за 30 отсто поголема плата, нов колективен...

Тим од струшка Брза помош застанал на кафе на барање на...

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, ќе бара одговорност од Итната помош при Здравствениот дом Струга, чии здравствени работници беа фотографирани како пијат кафе на...

Тешка сообраќајка кај Росоман: Две лица загинаа, а тројца се тешко...

Две лица загинаа, а тројца се тешко повредени во сообраќајната несреќа кај Росоман. Ова се првичните информации што за МИА ги сподели доктор Ратко...

Меџити: Од Владата побаравме нови 22 возила за Брза помош

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити денес ја посети службата за Итна медицинска помош во рамки на ЈЗУ Здравствен дом Скопје, со цел да...

За колапси на јавни места, паднати и повредени се најчестите интервенции...

Во Итната медицинска помош во Скопје деновиве е зголем бројот на повици, а денеска, за разлика од другите денови, има многу интервенции на јавни...

Автомобил во движење се превртел кај кулите „Џевахир“

Автомобил во движење се преврте на булеварот „Трета македонска бригада“ во Скопје Едно лице е повредено попладнево кога автомобилот со кој управувало се преврте на...

Зошто сѐ почесто „брзата помош не е доволно брза“?

Сѐ почести случаи кога си создаваме проблеми што секојдневно ни го загорчуваат животот Овој пат ќе се осврнеме на нашиот однос за тоа каде го...

Украдено возило на Итна помош во Кочани

Возило на Итната медицинска помош ноќеска било украдено од кругот на Општата болница со проширена дејност во Кочани. Неколку часа по настанот возилото, без видливи...