Ознака: болници

Израел „систематски го демонтира“ здравствениот систем во Газа, вели Талбот

Рохан Талбот, директор на групата за застапување Медицинска помош за Палестинците, одговори на неодамнешните случувања за болниците Ал-Шифа и Камал Адван во Газа. - Израел...

Со домаќинско и посветено работење, самите можеме да градиме и хидроцентрали,...

Општиот впечаток во македонското општество е дека е постигнат максимумот со ресурсите со кои располагаме, но постои уверување и дека кога се работи организирано,...

Сали: Работиме во насока да обезбедиме здравствени услуги во секоја болница

Работиме во насока да обезбедиме здравствени услуги во секоја болница. Ние не можеме да обезбедиме секоја услуга да се изврши во секоја болница, затоа...

Сали: 60 отсто од болниците се веќе полни, рано е да...

Според министерот, се уште е рано да се зборува за укинување на ковид-сертификатите, зашто нивото на вакцинација на населението во земјава е многу помала...

Белата куќа испраќа 1.000 воени здравствени работници во болниците во САД

Уште 1.000 воени здравствени работници ќе бидат распоредени во шест американски држави за да помогнат во олеснувањето на работата во преполните болници поради зголемувањето...

Болниците во Германија пред колапс

Германските пратеници денеска одобрија нови мерки за борба против рекордниот број заразени со коронавирус. Одлуката, како што пренесуваат тамошните медиуми, дојде откако директорот на германската...

Бугарските болници полни со ковид-пациенти

Болниците во Бугарија се преполни со ковид-пациенти, а состојбата и понатаму се влошува. На ковид-одделенијата денеска има 7.553 пациенти, од кои 656 се на интензивна...

Болниците на штрек пред есенскиот бран на вирусот

Регионот се подготвува за справување со делта-варијантата Државите од регионот, по најавите за пристигнување на новиот сој на коронавирусот на Балканот за наесен, започнуваат превентивно...

Од коронавирус низ целата држава се лекуваат 101 пациент

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ Македонија е 101...

Се намалува бројот на ковид-пациенти, вкупно 123 во цела држава

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е...