Ознака: Боливија

Американци, држете ги рацете подалеку од боливискиот литиум

Се заострува трката на светските сили за „белото злато“ Пораката „држете ги рацете подалеку од нашиот литиум“, која боливискиот претседател Луис Арсе им ја испрати...

Плакатот „Глаголица“ на биеналиња во Полска и во Боливија

Особено сум среќен, зашто преку плакатот се обидов да воспоставам еден систем што ја обликува и презентира глаголицата како универзална визуелна форма, изјави Лазе...

Од ковид-19 секој ден умира по еден лекар во Боливија

Боливиските лекари бараат владата да воведе строго затворање на земјата и се закануваат дека ќе престанат да примаат нови пациенти, бидејќи има нагло зголемување...

Ево Моралес ќе се врати во Боливија на 9 ноември

Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, кој беше принуден да си даде оставка и да избега во услови на големи протести минатата година, ќе...

Коронавирусот предизвика немири во боливиските затвори

Смртта на еден затвореник, за кој постои сомнеж дека бил заразен со коронавирус, предизвика немири во четирите најголеми затвори во регионот Кочабамба во Боливија. Затворениците...

Боливија ќе побара помош од Интерпол за налогот за апсење на...

Боливиските власти ќе побараат помош од Интерпол во врска со налогот за апсење издаден за поранешниот претседател Ево Моралес, се вели во соопштението на...

Боливија издаде потерница по Моралес

Боливиското обвинителство објави потерница по неодамнешниот претседател Ево Моралес обвинувајќи го за тероризам и поттикнување бунт. Обвинувањата против Моралес се засновани, како што пишува весникот...

Боливија наскоро ќе издаде налог за апсење на Моралес

Боливија во следните неколку дена ќе издаде налог за апсење на поранешниот левичарски претседател Ево Моралес заради бунт, изјави привремената претседателка на земјата Жанин...

Захарова: САД во Боливија го повторуваат сценарио од украински „Мајдан“

Политичката ситуација во Боливија, по заминувањето од власт на претседателот Ево Моралес, личи на украински „Мајдан“ од 2004 година, изјави портпаролката на руското МНР,...

Крајот на ерата на Моралес означен со законот за нови избори

Боливискиот Сенат усвои предлог закон за оддржување на нови претседателски избори во земјата на кои поранешниот претседател, Ево Моралес, нема да може да учествува. Во...