Ознака: Болест

ЕМА одобри вакцина против мајмунски сипаници

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека одобрила вакцина против големи сипаници да се применува во превенција од мајмунски сипаници. ЕМА препорача антивирусната вакцина Имванекс...

И претерано здравата исхрана може да премине во болест

Орторексија - болест на новото време Денес повеќе од кога било сме преокупирани со здрава исхрана. Додека порано размислувавме на тоа како ќе изгледаме, сега...

Мистериозна болест ги „коси“ американските дипломати

Според пишувањата на американски магазин „Њујорк тајмс“, мистериозна болест позната во јавноста како „синдромот Хавана“, од засега неутврдени причини, го нападнала здравјето на околу...

Индија е во потрага по одговори за мистериозната болест

Лекарите и здравствените власти немаат одговор за мистериозната болест поради којашто повеќе од 500 лица се хоспитализирани, а едно лице почина во Индија. Болеста...

Бигорексија – болест од која страда секој 10-ти маж

Бигорексијата е целосно спротивна на анорексијата (која е карактеристична за жените) и таа денес погодува илјадници мажи што се стремат кон совршен изглед и...

Откриена болеста син јазик кај 12 грла овци во Македонски Брод...

Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврди појавата на болеста син јазик кај 12 грла овци во две одгледувалишта – во село Грешница (општина...

По долго боледување почина новинарката Јасмина Спасовска

По долго боледување денеска во Скопје почина Јасмина Спасовска, долгогодишен новинар во областа на културата. Таа работеше како новинар во ТВ 24 Вести, а...

Коронавирус – силниот имунитет е клучен за добра прогноза на болеста!

Додека ја пишувам оваа колумна (25.2.2020), за нешто повеќе од 1 месец, глобално со коронавирус (2019-нКоВ) се заразени 80.227 лица, од кои 2.705 починале...

Настава и во домашни услови

За учениците што, поради поголеми здравствени проблеми или хронични болести, не можат да посетуваат настава подолго од три недели, наставата се организира во домашни...

Како да ја превенираме појавата на хемороиди и да ги ублажиме...

Покрај присутните генетски предиспозиции, најчести фактори што придонесуваат за појава на хемороиди се: физичка неактивност (продолжено седење или стоење), исхрана сиромашна со растителни влакна,...