Ознака: бенгалски тигар

Чилеанска зоолошка почна со вакцинирање на загрозените видови животни

Бенгалскиот тигар Чарли и борнеанскиот орангутан Сандаи, се првите животни кои примија вакцина против коронавирус во Зоолошката градина во Сантјаго, Чиле. Чарли, Сандаи и уште...

Четири ретки бенгалски тигри угинале во само еден месец

Четири ретки бенгалски тигри угинале за само еден месец на југот на Непал, задавајќи им силен удар на обидите да се заштитат од изумирање,...