Ознака: бања

Делови од бањата кои заборавате да ги исчистите, а на нив...

Еден од десет луѓе заборава да ги исчисти овие основни делови од бањата за време на редовното чистење. Многумина од нас се фаќаат за чистење...

Најмалку 16 туристи се затруле во бања во Хрватска

Во општата болница Забок и болницата на хрватските ветерани згрижени се 14 лица, од кои еден има големи тешкотии со дишењето, додека две лица...

Бањата е најлошо место за чување на шминката

Нега и убавина Според стручњаците, бањата е најлошо место за чување на шминката, бидејќи поради брзото загревање и ладење може од темел да им ја...

Револуциите и топлата бања

Неуспехот, морално етичкиот дебакл на голем број револуции и протагонисти во тој своевиден театар на апсурдот е комфорот и безмалку религиозниот однос кон викендот...

Пензионерите на бања од есен

Владината мерка за бањско-климатска рекреација, по минатогодишното одложување поради пандемијата на ковид-19, има реални шанси повторно да заживее од есен, бидејќи дотогаш оваа популација...

Домување – Не запоставувајте ја бањата

Можеби станува збор за мала, скриена просторија, но изгледот и чистотата на бањата оставаат впечаток за целиот дом. При уредување на бањата, потребно е...

Нови трендовски решенија за кујната, бањата, терасата…

Каленото стакло е новиот естетски тренд што собра голем број симпатии во уредувањето на домот и сѐ повеќе луѓе се одлучуваат за негова примена,...

Бесплатна бања за 29 пензионери од Кичево

Дваесет и девет пензионери од Кичево денеска заминаа на бесплатна бањско-климатска рекреација во Дебарски бањи, каде ќе престојуваат 7 дена. Пензионерите кои утринава заминаа...

Осветлувањето – важен елемент во ентериерот

Функционалната улога на осветлувањето е исклучително важна. Правилно осветлениот простор во кој се работи или престојува, помага во извршувањето на сите активности. Тоа особено доаѓа...

Скопјанец починал додека бил на бања

Постар скопјанец бил пронајден без знаци на живот во базенот во комплексот Негорски Бањи, информираат од полицијата. Настанот во полиција бил пријавен вчера од страна...