Ознака: БАФТА

Идрис Елба ќе ја добие специјалната награда на БАФТА

Британскиот актер Идрис Елба на крајот на месецов ќе добие едно од највисоките почести што ги доделува Британската академија за филмска и телевизиска уметност...

„1917“ се закити со „БАФТА“ за најдобар филм

Историскиот филм „1917“ ја освои британската награда „БАФТА“ за најдобар филм и најдобра режија, а Рене Зелвегер и Хоакин Феникс се меѓу актерите кои...

„Џокер“ доминира со 11 номинации за наградите на БАФТА

Мрачната драма за еден од најпознатите антистрип-херои, филмот „Џокер“, со 11 номинации доминира на листата за наградите што ги доделува Британската академија за филмска...

Македонскиот филм „Извидник“ на чекор до БАФТА и „оскар“

На престојното 23-то издание на фестивалот „Л.А. Шортс“, кој ќе се одржи од 17 до 25 јули во Лос Анџелес, Калифорнија, во официјалната конкуренција...

Македонскиот краткометражен филм „Скаут“ на чекор до „БАФТА“ и селекција за...

Краткометражниот филм „Скаут“ во режија на Алекс Цветков е селектиран во компетитивната програма на најзначајниот филмски фестивал за краткометражен филм во светот „Л.А. Шортс“...

Рами Малек ќе биде негативецот во новиот „Џемс Бонд“

Рами Малек, глумецот што неодамна доби „оскар“ за главна машка улога во филмот „Боемска рапсодија“, каде што го толкуваше лидерот на групата, Фреди Меркјури,...