Ознака: Барак Обама

На никого не му се чисти рацете во судирот помеѓу Хамас...

Поранешниот американски претседател Барак Обама ги повика Американците „да ја согледаат целата вистина“ кога се обидуваат да ја разберат војната меѓу Израел и Хамас,...

Библијата на кланот Бајден повторно ќе биде дел од инаугурацијата

Кога Џо Бајден ќе ја положи заклетвата на денешната инаугурација и ќе стане 46-тиот претседател на САД, тој ќе го стори тоа држејќи една...

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за да ја уверат јавноста...

Мемоарите на Обама се продале во 887 илјади примероци во еден...

Поранешниот американски претседател Барак Обама е на добар пат да стане најпродаван автор на годината. Неговите мемоари насловени „Ветена земја“ соборуваат рекорди за издавачот...

Обама: Обвинувањата за изборна измама ја поткопуваат демократијата

Поранешниот американски претседател Барак Обама рече дека високи републиканци ја поткопуваат демократијата со поддршка на неоснованите тврдења на претседателот Доналд Трамп за изборни измами. Во...

Бајден може да го назначи Обама за нов амбасадор во Велика...

Иако официјалните резултати од претседателските избори во САД во 2020 година сè уште не се објавени, Џо Бајден наводно веќе започнал план за транзиција...

Мишел Обама за својот брак: Има моменти кога не се поднесувате...

Поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, во најновото издание на својот подкаст на „Спотифај“ вели дека на бракот треба да се пристапи како...

Обама го обвини Трамп дека ја третира претседателската функција како реално...

Поранешниот американски претседател Барак Обама остро го критикуваше својот наследник, републиканецот Доналд Трамп, како несоодветен за позицијата шеф на државата. Обама ги повика гласачите да...

Меган Маркл и принцот Хари по стапките на Мишел и Барак...

Меган Маркл и принцот Хари ги следат чекорите на поранешниот американски претседател Обама со нивниот нов потег. Двојката склучи договор со агенцијата на Хари...

Обама ја критикува Белата куќа: Апсолутна катастрофа, не знаат што прават

Поранешниот американски претседател Барак Обама повторно ја критикуваше Белата куќа поради начинот на кој управува со актуелната криза. Тој оцени дека многумина во администрацијата не...