Ознака: банкарство

Македонските девизни резерви повисоки за 270 милиони евра, банкарскиот сектор е...

Според извештајот на агенцијата за кредитен рејтинг „Фич“ Македонската економија покажа отпорност на глобалните шокови. Макроекономската стабилност е задржана, поддржана од конзистентната поставеност на политиките...

Потресите во банкарските гиганти нема да го разбрануваат Балканот

Гувернерот на Централната банка на Хрватска, Борис Вујиќ, во ексклузивно интервју за МИА оценува дека актуелните случувања со банката во Силиконската долина и со...

Се прошири кризата од „банкарското бегство“ што ја снајде СВБ

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија Автор: Џефри Сакс за „Катимерини“ Банкарската криза што ја погоди Банката Силиконска долина (СВБ) минатата недела се прошири. Со ужас...

Маките на банкарските гиганти ги оживеаја стравувањата за глобалниот финансиски систем

Банкарскиот гигант со 167-годишна традиција Кредит свис беше на работ на пропаста, поттикнувајќи страв за состојбата на глобалниот финансиски систем, пишува „Си-ен-ен“. Кредит Свис...

Шпаркасе Банка со можност за индивидуални донации за „СОС Детско село“...

Во рамките на долгогодишната соработка помеѓу Шпаркасе Банка и СОС Детско село, а со цел подобрување на квалитетот на животот на децата без родителска...

Erste Investors’ Breakfast – деветта конференција во организација на Ерсте Банка...

Во хотелот „Александар палас“, во организација на Ерсте Банка и Шпаркасе Банка АД Скопје, а со поддршка на Мудис – глобална интегрирана компанија за...

Поплаките до банките за картичките се далеку побројни од оние за...

Анализата на структурата на поплаките за одделни банкарски производи и услуги од анкета на Народната банка покажува дека минатата година преовладувале поплаките за дебитните...

НЛБ Банка по петти пат ја доби наградата за најдобра банка

Европски награди за банкарство за 2020 година НЛБ Банка АД Скопје на годинешните Европски награди за банкарство за 2020 година ја доби петтата награда по...

НЛБ Банка во соработка со Кроација Живот воведе прв и единствен...

Животното осигурување станува се позначајна придобивка особено кога се работи за обезбедување на дополнително сигурносно покритие при користење на некој од НЛБ кредитните продукти. ...

Во време на пандемија оставени сме на немилост на државата

Оштетените штедачи од Еуростандард банка порачуваат Покрај надлежностите, Народна банка има и неограничени права и овластувања од издавање на дозвола за работа на банка, контроли...