Ознака: балтички земји

Зеленски: Ако падне Украина, следни ќе бидат балтичките земји

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска го повика Западот да ја зголеми воената помош за Украина. – Ако немате моќ да го затворите небото, тогаш дадете...

Балтичките земји го прогласија Лукашенко за непожелна личност

Литванија, Естонија и Летонија денеска ги ставија на црна листа белорускиот претседател Александар Лукашенко и 29 високи функционери на неговиот режим, обвинувајќи ги за...

Хонгконг ќе го користи рецептот што го урна Советскиот Сојуз

Демонстрантите во Хонгконг планираат да го искористат симболичниот чин на покажување отпор од пред три декади, кој помогна за уривање на Советскиот Сојуз, објави...