Ознака: балистички ракети

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети од типот земја-земја, јавија денеска британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори. Тројца ирански извори изјавија...

Османи меѓу шефовите на дипломатии што го осудија трансферот на севернокорејски...

Со најжестоки можни квалификации ги осудуваме набавката и испораката на балистички ракети од Северна Кореја за Русија, како и нивната употреба при руските напади...

Ким Јонг-ун со ракетни лансирања ги „пречека“ американските носачи

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, соопштија јужнокорејските власти. Последното во...

Северна Кореја истрела две балистички ракети, соопшти јужнокорејската војска

Северна Кореја денеска истрела две балистички ракети кон морето во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров, соопшти јужнокорејската војска. Заменикот-министер за одбрана на Јапонија...

Северна Кореја лансираше уште четири балистички ракети

Северна Кореја утринава истрела четири балистички ракети со краток дострел во Жолтото Море, соопшти јужнокорејската војска. Ракетите прелетале на околу 130 километри надморска височина дистанца...

Северна Кореја истрела две балистички ракети

Северна Кореја истрелала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража, исто така, соопшти дека е испукан објект што може...

Северна Кореја се заканува со прекин на дијалогот со САД

Северна Кореја се закани дека ќе стави крај на дијалогот со САД, откако американскиот министер за надворешни работи, Мајк Помпео, изјави дека едвај чека...

САД и Кореите замижуваат пред опасноста од ракетните тестирања

Барем едно од оружјата кои Северна Кореја ги тестираше изминатиот викенд поседува карактеристики на балистичка ракета, но тоа беше зборот кој недостасуваше во описите...

Шојгу: Руската војска од 2012 година доби повеќе од 200 балистички...

Руските оружени сили од 2012 година се побогати за повеќе од 200 интерконтинентални балистички ракети, и копнени и за подморници, соопшти денеска рускиот министер...

Во Северна Кореја откриена нова база за балистички ракети

Сателитски снимки покажуваат нова база за балистички ракети со голем дострел во Северна Кореја. Американската телевизија Си-Ен-Ен ги објави сателитските снимки од новата база Јеонгџео-донг,...