Фото: Принтскрин

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, соопштија јужнокорејските власти.

Последното во серијата лансирања на проектили доаѓа додека јужнокорејските и американските сили се ангажираат во најголемите заеднички воени вежби од 2017 година.

Јапонските власти соопштија дека се сомневаат дека двата проектили летале по „неправилна траекторија“, со максимална височина од 50 километри и дострел од 350 километри. Неправилните траектории може да значат дека ракетите можат да маневрираат, за разлика од обичните балистички ракети, кои патуваат во лакот.

По лансирањето на ракетата, војската на Јужна Кореја соопшти дека ќе продолжи да ја спроведува теренската вежба со висок интензитет до нејзиното завршување, што е планирано за почетокот на април.

Две големи платформи на американската морнарица, носачот на авиони УСС Нимиц и амфибискиот јуришен брод УСС Макин Ајленд се во близина на јужниот брег на Јужна Кореја и се подготвуваат да учествуваат во вежби подоцна оваа недела. Лансирањето на севернокорејските проектили обично се зголемува кога Вашингтон и Сеул одржуваат заеднички воени вежби.

Последните американско-јужнокорејски вежби се меѓу најголемите од 2017 година, кога тогашниот американски претседател Доналд Трамп се обиде да и понуди на Северна Кореја можност за преговори за прекин на непријателствата и нејзината нуклеарна програма.

Минатата година Северна Кореја изврши рекорден број ракетни тестови и најави понатамошен развој на својата нуклеарна програма. Тестирањето на проектили повторно се засили во последниве недели бидејќи тензиите на Корејскиот полуостров продолжуваат да ескалираат.