Ознака: Бадник

Широк Сокак беше претесен да ги собере бадникарите во Битола

Денеска Широк Сокак беше претесен да ги собере сите бадникари кои беа дел од големата Бадникова поворка. Поворката тргна од Платото на Офицерскиот дом, продолжи...

Традиционална празнична трпеза за Бадник

Бадник или Коледе е еден од најголемите македонски христијански празници. Суштината на празникот е во радоста на христијаните пред големиот ден - Христовото раѓање....

Во Витлеем се молеа за мир во Газа, откажани вообичаените божиќни...

Католиците и дел од православните верници го празнуваат Бадник Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го...

Дабови дрвца однесени на осветување за верниците во Кичево

Верници од Кичево со теренски возила и комбиња од манастирската шума пресекоа две помали дабови стебла, кои потоа ги донесоа во црковниот храм, каде...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Добро здравје и благосостојба за Бадник порачаа во Соборниот храм...

Пораки за добро здравје, благосостојба, среќа и душевен мир во новата година беа упатени на денешната манифестацијата по повод денот пред христовото раѓање Бадник...

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во земјава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Одбележувањето на Бадник ќе се одржи пред Соборниот...

Утре посебен режим на сообраќај кај Соборниот храм во Скопје

Сообраќајниците околу соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, утре од 10 часот ќе бидат затворени за сообраќај поради одбележување на Бадник, известува Министерството...

Симболично сечење на бадникови гранчиња во Говрлевска Краста

Со симболично сечење на бадникови гранчиња во месноста Говрлевска Краста на јужните падини на Водно, денеска започна годинашната прослава на Бадник, што по 31-ви...

Бадник одбележан во Соборниот храм во Скопје

Со традиционално делење на осветени бадникови гранчиња и народен собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, денеска се одржа 30-то скопско бадникување. Градоначалничката...

Почна прославата на Бадник во Соборниот храм во Скопје

Почна традиционалната прослава на Бадник во Соборниот храм во Скопје. Утрово на двата влеза во дворот на Соборниот храм, традиционално се делеа бадникови гранчиња. Тие...