Ознака: астронаути

Кина ќе испрати астронаути на Месечината до 2030 година

Интензивен развој на програмите за вселенско истражување Целта на кинеските астронаути на Месечината ќе биде да собираат примероци околу местото на слетување и ќе извршат...

Нова мисија на кинеската вселенска станица, меѓу астронаутите за првпат и...

Кина денеска испрати тројца нови астронаути во својата вселенска станица Тиангонг, меѓу кои за првпат има и еден цивил. Како што јавуваат странските агенции, новата...

НАСА тестира нуклеарни ракети за да однесе астронаути на Марс

Проектот, во соработка со американската владина агенција Дарпа, има цел да развие пионерски погонски систем за вселенски патувања. НАСА ги објави плановите за тестирање ракети...

Шест кинески астронаути во две мисии направија историски собир во вселената

Како последен чекор во изградбата на вселенската станица „Тиангонг“, мисијата „Шенжу 15“ го означува и првиот чекор во работата на кинеската вселенска станица Нови достигнувања...

Астронаутите би можеле да одгледуваат риби на Месечината

Во обид да се обезбедат самоодржливи идни заедници на Месечината и Марс, научниците работат постојано, а новото истражување укажува на можност за одгледување риби...

Преземањето на одговорноста на НАСА го претвори Маск во модерниот титан...

Новолансираната капсула на „Спејс Екс“, наречена „Змеј“, која завчера полета од вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, успешно стигна до Меѓународната вселенска станица, и ќе...

Двајцата астронаути на „Спејс екс“ денеска треба да се вратат на...

Двајцата астронаути кои слетаа на Меѓународната вселенска станица кон крајот на мај користејќи ја капсулата на приватната компанија „Спејс екс“ на Илон Маск, би...

Најчести посетители на Меѓународната вселенска станица

Подготвил: Игор Даниловиќ Американците по девет години повторно самостојно испратија астронаути на Меѓународната вселенска станица. Американските астронаути Роберт Бенкен и Даглас Харли, во капсулата „Кру...

НАСА бара астронаути за пат на Месечината

Многумина во светот, и деца и возрасни, сонуваат да отпатуваат еден ден во вселената. Речиси половина век луѓето не успеаја да стапнат повторно на...

НАСА распиша конкурс за астронаути

Американската агенција за вселенски летови НАСА распиша конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да испрати летала со човечки екипаж на Месечината. Заминувањето во вселената...