Ознака: асанж

Асанж може да поднесе жалба на екстрадицијата, пресуди Високиот суд во...

Високиот суд во Лондон денеска одлучи дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж може да поднесе жалба против екстрадицијата во САД. Во одлуката на судот се...

Навални, Асанж, океј… ама што со нордистанскиот гулаг?

Фала му на Бога, јас и со малку сум задоволен, конечно да видам кај нас една вистинска геополитичка анализа, поткрепена со знаење и комплексно...

Претседателе Бајден, помилувајте го Џулијан Асанж!

Каде се брани слободата на изразувањето во новиот дваесет и први век? Џулијан Асанж, основачот на мрежната страница Викиликс (Wikileaks), се наоѓа во озлогласениот...

Асанж поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права против екстрадицијата...

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се бори против екстрадиција од Велика Британија во САД, денеска поднел жалба до Европскиот суд за човекови права...

Со човечки синџир во Лондон побарано ослободување на Џулијан Асанж

Околу илјада луѓе денеска формираа човечки синџир околу зградата на британскиот Парламент во Лондон, барајќи ослободување на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. На транспарентите што...

ФБИ обелодени документи од комуникацијатa на Асанж со советникот на Трамп

Долгогодишниот сојузник на американскиот претседател, Доналд Трамп, и поранешен советник во кампањата, Роџер Стоун, бил во директна комуникација со основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж,...

Адвокатите на Асанж тврдат дека Трамп понудил помилување

Американскиот претседател Доналд Трамп му ветил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж дека ќе го помилува ако каже дека Русија не била вмешана во...

Лекарите предупредуваат: Асанж би можел да почине во затвор

Повеќе од 60 лекари испратија отворено писмо во кое предупредуваат дека здравствената состојба на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е многу лошо и тој...

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година. Асанж, кој го негира обвинението,...

Животот на Асанж во опасност?

Третманот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, го загрозува неговиот живот, оцени известувачот на ОН за тортура, Нилс Мелцер. Тој изрази загриженост поради здравствената...