Ознака: амнестија

Шпанскиот суд првпат амнестираше каталонски сепаратисти, меѓу нив и Пуџдемон

Шпанскиот суд првпат ги амнестираше каталонските сепаратисти, меѓу кои и регионалниот министер на поранешната каталонска влада Мигел Буч, како и лидерот на сепаратистите Карлос...

Шпанскиот парламент го одобри контроверзниот нацрт-закон за амнестија на каталонските сепаратисти

Долниот дом на шпанскиот парламент го одобри денеска предлог-законот со кој се гарантира амнестија за оние кои се вклучени во сепаратистичката кампања во североисточниот...

Собранието експресно го отфрли предлог-законот за амнестија

Предлогот на Владата по скратена постапка да се донесе законот за амнестија не доби поддршка од Собранието, кое вчера одлучуваше за потребата од негово...

Лога пак ќе го поднесе законот за амнестија, овој пат во...

Министерот за правда Кренар Лога денеска на прес-конференција во Собранието изјави дека повторно ќе го поднесе законот за амнестија, овој пат по редовна постапка,...

Гласањето на законот за амнестија нема да влијае на коалицијата со...

Гласањето на законот за амнестија не треба да влијае врз односите во коалицијата со Алијанса за Албанците смета премиерот Димитар Ковачевски, откако денеска во...

Предлог-законот за амнестија не помина во Собранието, Лога на пратениците им...

Предлогот на Владата по скратена постапка да се донесе законот за амнестија не доби поддршка од Собранието кое денеска одлучуваше за потребата од негово...

Кој какви очила носи при читањето на законот за амнестија

Споменатиот предлог-закон предизвика жолчна јавна дебата меѓу претставниците на политичките партии, експертите, дипломатските мисии и воопшто јавноста во Македонија. Сите тие изнесоа сопствени ставови,...

Мицкоски: Законот за амнестија треба да се повлече

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повтори партискиот став во однос на Законот за амнестија дека треба да се повлече од собраниска процедура. – Нашиот...

Координаторите на пратенички групи беа запознати со предлог-законот за амнестија, истакна...

Пратеникот и потпретседател на Демократската унија за интеграција Арбер Адеми попладнево на прес-конференција рече дека како партија го поддржуваат предлог-законот за амнестија. Со ова...

Законот за амнестија во Собрание: Премиерот тврди дека не е правен...

Законот за амнестија е доставен до Собранието и ќе се носи по скратена постапка. Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека Законот не е правен за...