Ознака: „Амазон“

Бизнис – инфо

Регионот оди во рецесија Пандемијата на коронавирусот значително влијаеше врз економиите во земјите во регионот, покажуваат најновите податоци на Светската банка (СБ). Хрватска веќе е на...

„Амазон“ ги суспендира сите пратки, освен медицински материјал и производи од...

Оваа привремена суспензија ќе трае до 5 април Компанијата „Амазон“ привремено ја прекина испораката на сите предмети од независни трговци до нејзините купувачи, со што...

Најбогатите луѓе завчера изгубија 238,5 милијарди долари

Најбогатиот човек на светот Џеф Безос, основачот на „Амазон“, остана без 5,6 милијарди долари, додека пророкот од Омаха, Ворен Бафет, изгуби 5,3 милијарди Со завчерашниот...

Кој го хакирал телефонот на најбогатиот човек на светот?

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон пост“, Џеф Безос. Повикувајќи се...

Леонардо ди Каприо: Не сум виновен за пожарите во Амазон

Американскот актер Леонардо ди Каприо ги отфрли обвинувањата од бразилскиот претседател, Жаиро Болсонаро, дека поддржува организации за кои бразилските власти тврдат дека ги предизвикале...

Најмоќната електрична јагула на светот пронајдена во Амазон

При ДНК-анализа група научници открија дека во амазонскиот речен слив живеат целосно нови видови електрични јагули, од кои една од нив е во состојба...

Макрон побара од светските сили да му помогнат на Бразил во...

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили да му помогнат на...

Болсонаро за Амазонија: Странците не треба да се мешаат во внатрешните...

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот притисок...

Пожарот во Амазон тема на претстојниот самит Г7

Европската унија го поддржува предлогот на францускиот претседател, Емануел Макрон, прашањето за пожарот во Амазонија да се постави на агендата на самитот на Г7...

Пожарите во Амазонија разгореа битка со меѓусебни обвинувања во Бразил

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ги обвини организациите за заштита на животната средина за предизвикување на пожарите во Амазонија, во обидот за смирување на се...