Ознака: „Амазон“

Дождовните шуми во Бразил се претворија во пепел

Дождовните шуми во Бразил ги зафатија пожари со рекордна големина и научниците предупредуваат дека оваа катастрофа може да претставува сериозен удар во борбата против...

Најголемиот бразилски град потона во темнина додека Амазонија гори

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 отсто во однос на минатата година, како резултат на сечењето...

Планетата стравува од последиците додека горат светските шуми

Разорен оган ги уништува шумите на Сибир, додека на другиот крај од светот гори и дождовната шума Амазон, а бројот на шумски пожари во...

Технолошките гиганти се борат за „воениот облак“ на Пентагон

Технолошките гиганти „Амазон“ и „Мајкрософт“ се борат за договорот вреден десет милијарди долари од Пентагон, предвиден за проектот за создавање на првиот „воен облак“...

Визиите на Маск и Безос за индината на човештвото во вселената

Вселената е големо место, богато со ресурси и неистражени простори. Па така, луѓето отсекогаш посакувале да можат да ја напуштат планетата Земја и да...

Џеф Безос купи три стана на Менхетен за 80 милиони долари

Иако компанијата „Амазон“ се откажа од седиштето во Њујорк, нејзиниот шеф и најбогат човек во светот, Џеф Безос одлучи да се стационира токму таму,...

Маск ќе го освојува Марс, а Безос Месечината во вселенската трка...

„Блу Ориџин“, чиј сопственик е директорот на „Амазон“, Џеф Безос, планира да испрати ракета со екипаж на Месечината до 2024 година, пренесува „Гардијан“. Конпанијата...

Најбогатиот човек на светот ги откри лекциите кои му помогнале во...

Основачот на „Амазон“, милијардерот Џеф Безос, не ја започна својата компанија во гаража во Сиетл, како многумина други успешни милијардери кои својот бизнис го...

„Ѕвонарот на Богородичната црква“ најчитана на „Амазон“

Романот на Виктор Иго, „Ѕвонарот на Богородичната црква“, кој зборува за грбавиот ѕвонар на црквата, Квазимодо, и за неговата љубов кон циганската убавица Есмералда,...

Ривалите Маск и Безос имаат различни стратегии за освојување на вселената

Вселенската трка меѓу милијардерите на 21-от век се води помеѓу Илон Маск и Џеф Безос. Но, нивните цели се потполно спротивни. Додека Маск работи...