Ознака: „Амазон“

Во Амазон електричните јагули ловат во јато

Реката Амазон повторно ни покажа колку малку знаеме за животните. Длабоко во бразилскиот слив на Амазон научниците за првпат забележале електрични јагули како ловат...

„Амазон“ воведе домашен дрон што се користи како аларм

„Амазон“ направи дрон со мали димензии што има вградена камера и кој може да се користи во внатрешноста на куќа или стан. Првенствено е...

Најбогатиот човек на светот се најде во небрано

Во јануари Џеф Безос беше желен да се дружи со елитата на Вашингтон која ја покани во неговата вила вредна 23 милиони долари, иако...

Челниците на „Фејсбук“, „Епл“, „Амазон“ и на „Гугл“ под истрага

Четворицата водечки менаџери на најголемите технолошки компании „Фејсбук“, „Епл“, „Амазон“ и „Гугл“ ќе пристапат кон сослушување на американските конгресмени, кои ќе се обидат да...

Конгресот не се потчини пред императорите на онлајн-економијата

Водечките луѓе на технолошките гиганти се соочија со незгодни прашања за време на сослушувањето пред Конгресот во врска со тактиките за доминација на пазарот...

Ќе посегнат ли технолошките титани по „прирачникот“ на Бил Гејтс?

Кога Бил Гејтс пред Конгресот одговори на тврдењата дека „Мајкрософт“ ја истуркува конкуренцијата на нефер начин, пред 22 години, тој го изнесе оттогаш познатиот...

Што се крие зад тивкото навлегување на Џеф Безос на теренот...

„Амазон“ на Џеф Безос навлегува на просторот на компанијата „Тесла“ на Илон Маск, преку нов фонд за инвестирање во т.н. клинтех (технологии, процеси или...

„Амазон“ забрани полицијата да користи софтвер за препознавање лица

Технолошкиот гигант „Амазон“ ѝ забрани на полицијата да го користи нивниот софтвер за препознавање лица за една година. Станува збор за систем што беше...

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на коронавирус која го забрза...

Има Безос уште многу фурни леб да јаде за да стане...

Богатството на Џеф  Безос стана актуелна тема на Твитер по тврдењата дека најбогатиот човек на светот ќе стане трилионер, делумно поради побарувачката во пандемијата...