Ознака: аеродроми

Во Франција евакуирани 11 аеродроми поради дојави за поставена бомба

Единаесет аеродроми во Франција беа евакуирани денеска поради дојави за поставена бомба, потврди француската цивилна авијација. На некои аеродроми е во тек евакуација на луѓе,...

Во очекување на повисок степен на координираност меѓу авиокомпаниите и аеродромите

Феноменот на откажувањето на летовите ги подгрева стравовите за уште едно претстојно хаотично лето на аеродромите Подготвил: Mарјан Велевски Неодамнешниот неред во авионскиот сообраќај, кој се...

Хрватска: Од денеска нема гранични контроли на летови на авиони во...

На аеродромите во Хрватска од денеска се укинати граничните контроли за патници на летови во рамки на Шенген зоната. На 1 јануари Хрватска стана членка...

Оние што имаат МКарта побрзо ќе можат да влегуваат во државава

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, официјално ја претстави можноста носителите на МКарта да можат да користат „fast-track“ на аеродромите во Скопје и Охрид,...

Во Африка парализирани аеродромите поради штрајкот на контролорите на лет

Штрајкот на контролорите на лет од вчера го парализираа авиосообраќајот во неколку африкански аеродроми. Контролорите на лет бараат подобри услови за работа и подобар систем...

Германија привремено дозволува влез на странски работници поради недостиг на аеродромите

Германија ќе дозволи влез на странски работници поради недостиг на вработени на германските аеродроми како привремена мерка, објави германскиот весник Билд ам Зонтаг, повикувајќи...

Од 1 јули повторно летови на аеродромите без ПЦР-тестови

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната 72-ра седница донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да...

Италија ги отвори кината, театрите и аеродромите

Во Италија од денеска почнува нова фаза од попуштање на мерките воведени поради коронавирусот: по три и пол месеци блокада, денес ќе започнат со...

Филипче смета дека рано е да се дискутира за отворање на...

Сѐ уште е рано да се размислува за отворање на аеродромите, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој потсети дека и натаму е во...

Новиот бран во Азија треба да го загрижува светот

Земјите во Азија што тврдеа дека ја победиле епидемијата од ковид-19 и ја ставиле ситуацијата под контрола, наеднаш повторно наметнуваат строги мерки за патување...