Фото: Принт-скрин

САД имаа разузнавачки информации за деталниот украински план за напад на гасоводот „Северен тек“ три месеци пред да биде уништен со експлозив, пишува „Вашингтон пост“.

ЦИА минатиот јуни преку Европската разузнавачка агенција дознала дека тим од шест украински специјални оперативци имале намера да разнесат проект за природен гас од Русија до Германија, пишува весникот.

Извештајот на европското разузнавање беше споделен на платформата за разговор Дискорд, наводно од членот на националната гарда на воздухопловната гарда Џек Тешеира, кој неодамна беше обвинет за објавување чувствителни американски документи.

Вашингтон пост тврди дека добил копија од еден од онлајн-пријателите на Тешеира.

Разузнавачкиот извештај се заснова на информации добиени од лице од Украина, пишува „Вашингтон пост“, додавајќи дека ЦИА го споделила извештајот со Германија и другите европски земји минатиот јуни.

Според „Вашингтон пост“, во деталите се наведуваат конкретни оперативци и методи на напад.

Тоа би значело дека речиси една година западните сојузници имаа причина да се сомневаат во саботажа на Киев.

Весникот тврди дека официјални лица во неколку земји потврдиле дека резимето на разузнавањето објавено на Дискорд точно го наведува она што европската агенција и го кажала на ЦИА.

Вашингтон пост се согласи да не го открива името на европската земја и некои аспекти од наводниот план на барање на владини претставници, наведувајќи ги ризиците за изворите и операциите.

Неколку подводни експлозии го оштетија „Северен тек 1“ и новоизградениот „Северен тек 2“ што ги поврзува Русија и Германија преку Балтичкото Море во септември 2022 година.

Експлозиите се случија во економските зони на Шведска и Данска.

Двете земји велат дека експлозиите биле намерни, но допрва треба да се утврди кој е одговорен. Двете земји, како и Германија, ги истражуваат инцидентите.

Вашингтон и НАТО го нарекоа инцидентот „чин на саботажа“. Москва го обвини Западот. Ниту една страна не презентираше докази за тоа кој ги извршил нападите.