Фото: Илустрација/Принтскрин

Украинските власти денеска соопштија дека собориле 13 експлозивни дронови од иранско производство од вкупно 15 лансирани од Русија во текот на ноќта.

– Руските освојувачи ја нападнаа Украина од север со дронови Шахед-131/136 – соопштија украинските воздухопловни сили.

Евидентирани се вкупно 15 лансирања на беспилотни летала, а уништени се 13 „Шахеди“.

Според воената администрација на Киев, беспилотни летала биле лансирани и врз главниот град на Украина, но сите биле соборени и немало жртви или материјална штета.

Локалните власти додадоа дека испораката на западни системи за противвоздушна одбрана и помогна на Украина поефикасно да се спротивстави на тие закани во последните недели.